Křehké těsto na koláč, dokonalé linecké, jemná rajská omáčka ani prachobyčejné pečené kuře se neobejde bez kostky kvalitního másla. Co ale dělat, když cena másla tak radikálně vzrostla? Kupovat ty nejlevnější značky a připravit se tak o výraznou mléčnou chuť kvalitního másla? Nikoliv! Začněte si máslo vyrábět sami doma. Není to nic složitého a stloukání másla zvládnou i děti. Kromě hřejivého pocitu z domácího produktu můžete dále experimentovat a vyrobit si i neobyčejná ochucená másla, třeba s krystalky hrubozrnné soli nebo bylinkami.
Co je potřeba?
Na výrobu domácího másla potřebujeme 33% smetanu. Z kelímku (250 ml) běžné smetany, kterou koupíme v obchodě, vyrobíme 100 g másla. Máme-li možnost použít smetanu domácí, můžeme se těšit, že z ní „vytlučeme“ másla ještě o něco víc. Tak či tak, výsledné máslo chutná vždy skvěle!
S TESCOMOU je výroba čistá práce
I když existují způsoby, jak máslo vyrobit za pomocí tyčového mixéru a ručních šlehačů, obvykle spolu s nimi ušpiníte ještě další věci – sítko, či plátýnko, někdy i kuchyňskou linku a hlavně své ruce (kterými se obvykle máslo hněte ve studené vodě). Elegantní a rychlý způsob, jak máslo vyrobit, je v Nádobě pro přípravu másla DELLA CASA. Stačí do ní nalít 250 ml 33% smetany pokojové teploty, přidat lžíci zakysané smetany pro ještě smetanovější chuť a šlehat minimálně 2 minuty. Poté slijete cedicím otvorem podmáslí, které je vynikající jako zdravý nápoj nebo jako přísada do pokrmů či základ do chleba, a dotvarujete v Máslence DELLA CASA.
Máslo už do lednice nemusí
Věděli jste, že máslo není nutné skladovat v lednici? Ve speciální máslence vydrží při pokojové teplotě lahodné a svěží minimálně 14 dní! Řešení vzniklo přímo v TESCOMĚ ve spolupráci s Potravinářským mikrobiologickým ústavem v Brně. A největší výhoda? Máslo je vždy dobře roztíratelné a připravené k okamžitému namazání. Už nemusíte čekat dlouhé minuty, než máslo "povolí".
Čím máslo vylepšit?
Nechystáte-li se máslo použít jako základ do sladkých buchet, sušenek a koláčů, přidejte hrubozrnnou sůl. Pak už stačí jen namazat na čerstvé pečivo a vychutnávat! Vedle nešlápnete ani s jakoukoliv čerstvou bylinkou. Výborná je pažitka, tymián, kopr, rozmarýn, petržel, medvědí česnek i bazalka. Krásně se snoubí se zrníčkovým chlebem i pečenými bramborami. A co dělat, když bylinková sezóna končí? Udělejte si zásobu na zimu a vyrobte si bylinkovou sůl. Je to jednoduché, hrubozrnnou sůl rozmixujte s čerstvými bylinkami a směs uchovejte v mrazáku. Vydrží vám do další bylinkové sezóny.